MASÁŽE MADRONKA
SPORTOVNÍ - regenerační MASÁŽ
Jste sportovec profesionál nebo sportovní nadšenec? Tak nezapomínej na to, že péče o své tělo, je stejně důležitá jako trénink samotný.
Tato masáž pomáhá optimalizovat výkon a umožňuje dřívější navýšení tréninkových dávek.

Sportovní masáž, jak už název napovídá, je určená především sportovcům. Jak ti amatérští, tak ti profesionální ji rádi využívají nejen jako součást přípravy těla k podávání výkonů, ale i jako významný prostředek k urychlení regenerace po sportovních výkonech ale i během tréninkového programu.
Pravidelné masáže mohou sportovcům pomoci dosáhnout jejich nejlepšího výkonu. Relaxace a odpočinek jsou pro sportovce také důležité, pomáhají obnovit energii a zvýšit i duševní odolnost.
DALŠÍ ÚČINKY TÉTO MASÁŽE:
-
Uvolnění napětí: Pomocí hlubších a rychlejších hmatů se uvolňují svaly a odstraňuje se jejich napětí.
-
Zlepšení prokrvení a rychlejší regenerace: Zrychlený oběh krve napomáhá dodání kyslíku a živin do tkání, což podporuje urychlení látkové výměny a odplavení odpadních či škodlivých látek (jako je kyselina mléčná a jiné). To pomáhá snížit svalovou únavu a urychluje regeneraci.
-
Zmírnění bolesti: Masáž pomáhá zmírnit bolesti svalů a kloubů, což může být obzvlášť prospěšné po fyzické námaze.
-
Zvýšení flexibility: Pravidelná masáž může zlepšit rozsah pohybu a flexibilitu svalů a kloubů.
-
Součást prevence vzniku poranění.
-
Zlepšená nálada a relaxace: Sportovní masáže mají nejen fyzické, ale i psychologické výhody.
-
Masážní terapie stimuluje uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí, které mohou zlepšit náladu a snížit stres. Relaxace a odpočinek jsou také důležité pro sportovce, protože pomáhají obnovit energii a zvýšit jejich duševní odolnost.





Druhy sportovní masáže:
Masáž přípravná
jde zpravidla o masáž celkovou, Provádí se především pomocí důkladného hnětení svalstva i s využitím všech vhodných variant tepání.
Pohotovostní masáž- Provádí se těsně před startem, či následující sportovním výkonu (může být součástí rozcvičky). Pohotovostní masáž bývá kratší než klasická sportovní masáž, trvá zpravidla 5–15 minut, a je zaměřena na specifické svalové skupiny, které jsou nejvíce zatížené.
Před výkonem – Pomáhá rozproudit krevní oběh, zahřát svaly a zvýšit jejich pružnost, což zlepšuje připravenost těla na fyzickou aktivitu. Jejími cíli jsou:
Aktivace svalů a zlepšení krevního oběhu.
Uvolnění nervového systému a psychická příprava na výkon.
Snížení rizika svalových zranění.
Po výkonu – Podporuje rychlejší regeneraci svalů, zmírňuje svalové napětí a odvádí metabolity (jako je kyselina mléčná), které se během zátěže hromadí. Základní cíle jsou:
Uvolnění napětí a prevence křečí.
Podpora cirkulace krve a lymfy pro rychlejší odplavování odpadních látek.
Urychlení zotavení a snížení svalové únavy.
Jednotlivé hmaty jsou prováděny ve vysokém tempu s postupně rostoucí hloubkou a razancí. Cílem pohotovostní masáže je příprava svalstva a pohybového aparátu sportovce na okamžitě následující sportovní výkon.
Pro tyto účely se používají především hřejivé nebo lihové masážní prostředky.
Masáž odstraňující únavu: Ideálně by se mělo jednat o masáž celkovou trvající nejméně 40 minut. Měla by být poskytována 1–2x týdně dle dohody a míry únavy sportovce. V nejlepším případě by po ní neměla následovat žádná činnost.
Regenerační masáž- Tento podtyp sportovní masáže je prováděn pomalejšími jemnějšími tahy. Slouží ke zklidnění tělesného systému a svalstva sportovce po výkonu a k zahájení a usnadnění procesu regenerace a odplavení laktátu. Zde se používají spíše chladivé a olejové prostředky.
